18-08-2022
Jakub Krzywak
Komunikacja wewnętrzna jest podstawą w tak złożonym organizmie, jakim jest duża i nowoczesna sala koncertowa. Jak ten aspekt produkcji wydarzeń kulturalnych został rozwiązany w Cavatina Hall w Bielsku-Białej? Zapraszamy do lektury!
Cavatina Hall, klejnot w koronie Beskidów, Bielsku-Białej, dysponuje supernowoczesną sceną. Kompleksowe wyposażenie, dostarczone i zainstalowane przez Audio Plus, obok nagłośnienia czy sieci sygnałowej, obejmuje także niezbędny system komunikacji wewnętrznej. Ten system, oparty na urządzeniach marki RTS
– w tym bezprzewodowych interkomach ROAMEO – umożliwia organizację koncertów i wydarzeń na najwyższym światowym poziomie.
Podczas współtworzenia projektu instalacji w Cavatina Hall, specjaliści Audio Plus musieli wziąć pod uwagę komunikację w całej sali koncertowej, a także w trudno dostępnych miejscach w jej pobliżu. Dzięki wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań interkomowych od RTS, inspicjenci i inne osoby odpowiedzialne za produkcję mają pełną komunikację w całym obiekcie. System interkomów obejmuje przewodowe pulpity serii KP oraz bezprzewodowe urządzenia serii ROAMEO, oparte na technologii DECT. Całość nadzoruje flagowa cyfrowa matryca marki RTS – ODIN.
„Szerokie portfolio interkomów RTS pozwoliło nam dobrać modele do potrzeb użytkowników w różnych lokalizacjach Cavatina Hall” – mówi Tomasz Ibrom, inżynier działu Projektów i Instalacji Audio Plus, który był odpowiedzialny za integrację systemów w Cavatina Hall. „Cavatina Hall to duży budynek wykonany z betonu, stali
i szkła, z dużą liczbą niezależnych pomieszczeń, pomiędzy którymi znajdują się grube betonowe ściany. Mimo to w niemal każdym miejscu budynku zapewniona jest bezprzewodowa komunikacja interkomowa. Wybraliśmy każde miejsce, w którym użytkownicy mogą potrzebować komunikacji ze współpracownikami znajdującymi się w innych pomieszczeniach. I tam zapewniliśmy transmisję bezprzewodową, która działa niezawodnie.”
„Klient miał bardzo bezkompromisowe podejście do wszystkich systemów pracujących w obiekcie, nie tylko elementów akustyki czy nagłośnienia, ale także wszystkich systemów wspomagających, takich jak interkom, system podglądu akcji scenicznej, Digital Signage czy system rozgłoszeniowy” – dodaje Stanisław Mielczarek, inżynier wsparcia technicznego w Audio Plus. – „Jeśli chodzi o interkom, najważniejszym aspektem była elastyczność i właśnie dlatego wybraliśmy matrycę ODIN. Jej możliwość komunikowania się z różnymi systemami, w różnych formatach audio, była idealna dla tego typu projektu. Pulpity serii KP zostały dobrane tak, aby dokładnie odpowiadały potrzebom użytkownika w określonych lokalizacjach. Szerokie portfolio RTS pozwoliło nam dokonać właściwego wyboru dla każdej możliwej sytuacji.”
Po trwającej trzy lata budowie i wyposażeniu, Cavatina Hall może się teraz pochwalić największym w Polsce bezprzewodowym systemem interkomowym ROAMEO, składającym się z dziewięciu punktów dostępowych AP-1800 i ośmiu beltpacków bezprzewodowych TR-1800. Został on gruntownie przemyślany i obecnie pracownicy Cavatina Hall korzystają z niego w całej wielofunkcyjnej przestrzeni. „Zaprojektowanie tego systemu wymagało wielu środków, pracy i czasu” – dodaje Ibrom. – „Ale było warto, ponieważ mogliśmy zaproponować absolutnie bezkompromisowe rozwiązania i dzisiaj jest to dla nas referencja na wiele lat”