08-06-2015
Jakub Krzywak
Podział rynku w grupie konsolet cyfrowych na świecie oscyluje wokół kilku najpoważniejszych graczy. Możemy ich wymienić na palcach jednej ręki. Zresztą mówiąc o naszej branży musimy mieć świadomość jej wielkości i minimalizmu.
Wydawać by się mogło, że oprócz Soundcrafta, Midasa, DiGiCo, Allen & Heath’a czy Yamahy nie wiele się dzieje. Szczególnie w naszym kraju. A jednak warto czasami wyjść poza schemat i zainteresować się alternatywnymi produktami. W tym roku taką wisienką na torcie za sprawą nowego dystrybutora tej marki czyli firmy Tommex stały się bez wątpienia brytyjskie konsolety CADAC.
Nam firma CADAC do dzisiaj kojarzyła się przede wszystkim z rozwiązaniami teatralnymi. Teatr to specyficzne miejsce, które wymaga spersonalizowanych rozwiązań. CADAC dotychczas świetnie wpisywał się w tą lukę. Ale kiedy cofniemy się do początków firmy (to już prawie 45 lat od kiedy powstała) to dowiemy się, że wcale teatr nie był najważniejszym targetem. Założyciele firmy wcześniej działali w wielu studiach nagrań i ich pierwsze produkty skierowane były właśnie tam.
Przez 45 lat firma tworzyła konsolety analogowe, które sprawdzały się w bardzo skomplikowanych miejscach. Stagnacja jak wiadomo nie popłaca dlatego ostatnie lata to dla firmy dynamiczny rozwój na co prawda pokrewnym, ale jednak nowym rynkiem rozwiązań live’owych. W ten sposób powstały nowe konsolety: CDC eight, CDC six i CDC four:m.
Od tegorocznych targów Prolight+Sound we Frankfurcie oficjalnym i wyłącznym dystrybutorem tej marki na terenie naszego kraju została firma Tommex Żebrowcy Sp. J.
Postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka ważniejszych aspektów związanych z tą marką i jej rozwiązaniami. Rozmowa z Piotrem Wośkiem z firmy Tommex uświadomiła nam, że w przyszłości warto doglębniej przyjrzeć tym konsoletom. Polecamy wyjście poza schemat!
Przyznaje szczerze, że o firmie CADAC do tej pory wiedziałem niewiele. Zacząłem zgłębiać swoją wiedzę dopiero po informacji, że Wasza firma została wyłącznym oficjalnym dystrybutorem tej marki na nasz kraj….
Zapewne jak większość osób z krajowej branży… Pomysł na posiadanie w ofercie konsolet zrodził się jakiś czas temu. Jako że Tommex, to firma o uznanej na rynku reputacji, nie mogliśmy sobie pozwolić na rozwiązania przypadkowe, czy pośrednie. Klienci z którymi pracujemy, często od wielu lat, oczekują od nas towarów najwyższej jakości, mających nie tylko świetne parametry, ale też charakteryzujące się „zacnym rodowodem”.
Po dogłębnym przeanalizowaniu rynku, wybór był praktycznie jeden: Cadac!
Długo prowadziliście rozmowy?
Rozmowy rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, a w ostatnich miesiącach uzgodniliśmy szczegóły z Richard’em Ferriday, którego zresztą znamy od wielu lat, jeszcze z czasów dystrybucji Klark Teknik, Midas, bo jak wiadomo Tommex był pierwszym wieloletnim dystrybutorem tych marek. Oficjalne podpisanie kontraktu miało miejsce podczas tegorocznych targów we Frankfurcie.
W międzyczasie mieliśmy już okazję odwiedzić fabrykę Cadac w Luton i poznać zarówno cały doskonale zorganizowany proces produkcyjny, jak i samą fabrykę łącznie z salą demo, pomieszczeniami w których montowane są urządzenia, serwisem, magazynem, biurami projektowymi i administracyjnymi, a wszystko zaprojektowane i zrobione w iście angielskim stylu, z elegancją i szacunkiem.
Wracając do poprzedniego pytania, firma nie była u nas znana z powodu strategii poprzedniego dystrybutora. Wydaje mi się, że firma o takim prestiżu i dorobku powinna być lepiej reprezentowana. Na świecie Cadac jest marką znaną, szanowaną i doskonale rozpoznawalną. Inną sprawą jest, że rynek instalacyjny z prawdziwego zdarzenia zaczyna dopiero u nas funkcjonować. O ile w dużych ośrodkach jest nieźle, to w mniejszych jest prawdziwe eldorado. Dopiero w ostatnich latach zaczyna się to normalizować, choć i tak jest jeszcze sporo do zrobienia. Coraz więcej jest miejsc w których przykłada się wagę do dobrej jakości nagłośnienia, a nie tylko do wystroju i efektu wizualnego.
Wyczytałem, że firma do tej pory zajmowała się głównie produkcją rozwiązań skierowanych raczej na rynek studyjny i teatralny
Tak, aczkolwiek nie do końca. Założyciele Cadac, Clive Green, Adrian Kerridge, David Bott i Charles Billet wywodzą się ze studia i ich pierwsze produkty były właśnie do tego rynku skierowane. Konsolety używane w studiach nagrań i teatrach muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące parametrów, jakości dźwięku i niezawodności. W tym względzie firma absolutnie nie idzie na żadne ustępstwa. Wielkość i waga nie są kryteriami, aż tak istotnymi jak jakość dźwięku. Na świecie trasy koncertowe takich zespołów jak: Rolling Stones, Van Halen, Franz Ferdinand, Andrea Bocelli, Status Quo, The Beach Boys, Tom Jones, Bryan Adams czy Pavarotti były obsługiwane przez stoły Cadac. Technologicznie przewyższają one znacznie dostępne na rynku rozwiązania.
Cadac ma bardzo ciekawą historię ponieważ firma powstała ponad 45 lat temu.
Swoją pierwszą konsoletę Cadac zbudował w latach sześćdziesiątych XX wieku, dla londyńskiego Morgan Studio. Konsoleta posiadała symetryzowane transformatorowo wejścia i wyjścia oraz współpracowała z magnetofonem umożliwiającym nagranie ośmiu niezależnych ścieżek! Dzięki rewelacyjnym opiniom posypały się kolejne zamówienia i w połowie lat osiemdziesiątych Cadac stworzył pierwszą konsoletę teatralną. Opinie o nich były na tyle rewelacyjne, że realizatorzy chętnie z nich korzystali. W ciągu tych 45 lat firma wielokrotnie udowodniła, że podchodzi profesjonalnie do tematu. Przykładem tego może być konsoleta obsługująca spektakle na WestEnd, pracująca nieprzerwanie przez 24 lata. Oczywiście była regularnie serwisowana, ale i tak jest to rewelacyjny wynik.
Skupmy się na bieżącej ofercie. Czy możesz nam ją przybliżyć?
Cadac posiada w swojej ofercie dwie linie produktów. Live1, S-type i J-Live to konsolety analogowe, CDC eight, six i four to miksery cyfrowe. Do konsolet cyfrowych mamy kilka dodatków. Dwa stageboxy, 64/48 i 32/16, CDC eight i six posiadają wbudowany interfejs z wtyczkami Waves. Z racji tego, że konsolety do komunikacji wykorzystują protokół MegaCOMMS, mamy też konwertery na MADI oraz Dante. Doskonałym urządzeniem jest CDC Router. Pozwala on na połączenie do czterech konsolet i ich równoległą pracę z tym samym sygnałem.
CADAC eight
A co ze wzmocnieniem (gain)?
Wzmocnienie jest kompensowane, każda konsoleta pracuje w pełni niezależnie! Pozwala oszczędzić to czas i pieniądze. Przesył sygnału odbywa się z częstotliwością próbkowania 96kHz i rozdzielczością 24-bit. To gwarantuje zupełnie nową jakość w porówaniu z konsoletami posiadającymi próbkowanie 48kHz.
Czym jeszcze wyróżniają się konsolety cyfrowe Cadac na tle konkurencji
Na pewno należy powiedzieć o latencji, która wynosi poniżej 0,4 milisekundy od wejścia analogowego do analogowego wyjścia. Nie spotkałem się jeszcze z takim wynikiem u konkurencji!
Kolejnym elementem jest próbkowanie 96kHz. Tylko najwyższej klasy konsolety, a co za tym idzie najdroższe, pracują z tym próbkowaniem. W Cadac jest to standard. Kolejnym element są dotykowe monitory (eight, six) dzięki którym praca na konsoletach jest bardzo wygodna i intuicyjna. Są to doskonałe 24” wyświetlacze HD. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne. Wszystko jest tam gdzie się tego spodziewasz. Wszyscy używamy telefonów dotykowych, czy tabletów. Myślę że żaden realizator, po krótkim przeszkoleniu, nie będzie miał problemu z obsługą. To jeden z najbardziej przyjaznych soft’ów jakie widziałem w konsoletach. Ikony są duże i czytelne, a wszystko logicznie połączone. Z pozostałych ciekawostek: w PEŁNI parametryczny 4-pasmowy korektor na każdym wejściu, 16 procesorów efektów, 31-punktowy i 4 pasmowy w pełni parametryczny korektor na każdym wyjściu, pełna dynamika na każdym kanale, możliwość pracy z wtyczkami Waves, delay na każdym wejściu i wyjściu, a to jeszcze nie wszystko…. Kilka niespodzianek zostawimy na prezentację.
CADAX six
Brzmi to świetnie. Skoro powiedziałeś o prezentacji, co planujecie?
Mamy w planach cały szereg spotkań, tak aby nasi klienci i przyjaciele mogli zapoznać się z możliwościami jakie oferują te konsolety. Mamy zamówione już pierwsze sztuki, także to kwestia najbliższych tygodni.
Bardzo dziękuję za rozmowę. Na pewno będziemy informowali naszych czytelników o wszystkich nowościach.
Ja również bardzo dziękuję za rozmowę. To ogromna przyjemność i satysfakcja móc reprezentować tak wspaniałego producenta. Zapraszam również do odwiedzania i polubienia profilu Cadac Polska. Na pewno znajdziecie tam sporo ciekawych i interesujących informacji, a także dowiecie się o nowościach, ponieważ firma nieustannie inwestuje w badania i nowe technologie, dążąc do stworzenia bazy umożliwiającej zbudowanie kolejnej generacji cyfrowych konsolet w przyszłości.
Dystrybucja w Polsce
ul. Arkadowa 29 | 02-776 Warszawa
+48 (22) 853 58 02 | +48 (22) 852 30 50 | | www.tommex.pl