14-02-2017
Jakub Krzywak
Kilka tygodni temu do naszej redakcji (notabene magazynów firmy Audiosound) dotarł pokaźny, aktywny zestaw JBL-a. Na dwóch paletach dotarł do nas setup składający się z 2 sztuk zestawów PRX825W (zestaw szerokopasmowy oparty na dwóch przetwornikach 15-calowych plus driver), 2 zestawów PRX815W służących jako monitory (opartych na jednym głośniku 15-calowym i driverze), oraz dwóch subwooferach opartych na 18-calowych przetwornikach.
PRX800 to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów nagłośnieniowych typu „Portable” w ofercie amerykańskiego producenta, który wprowadził wiele sprawdzonych i dostępnych już na rynku rozwiązań technologicznych takich jak zaawansowane DSP oparte o elektronikę Crown-a, oraz rozwiązania w zakresie processingu dbx-a (dbx Type IV™ ). Do tego w drewnianych obudowach inżynierowie JBL-a umieścili wysokowydajne wzmacniacze pracujące w klasie D oraz zaawansowane i zupełnie przeprojektowane zasilacze. Nie mogło oczywiście zabraknąć patentów takich jak np. JBL Differential Drive®.
Ten artykuł nie poświęcimy opisywaniu zestawów, ale krok po kroku pokażemy Wam w jaki sposób skonfigurować połączenie systemu i poszczególnych zestawów (które posiadają na swoim pokładzie karty sieciowe) z dedykowaną aplikację PRX Connect dzięki której za pomocą tabletu możemy zdalnie sterować całym systemem nagłośnieniowym. A więc w drogę!
Aplikacja PRX Connect jest do pobrania zarówno na platformę iOS jak i Android. Dzięki niej w prosty i wydajny sposób możemy bezprzewodowo kontrolować każdą z „paczek” osobno. Na pokładzie znajdziemy zestaw najpotrzebniejszych narzędzi audio takich jak 8-pasmowe EQ, delay (niezależnie dla każdego zestawu), wzmocnienie, funkcję wyciszania, itp.
Konfiguracja
Aby połączyć wszystkie zestawy w jedną całość i sterować bezprzewodowo przez aplikację PRX Connect potrzebny będzie nam router. Karty zainstalowane wewnątrz każdego z zestawów potrafią pracować zarówno w paśmie 2,4 (802.11n) jak i 5 GHz (802.11ac). Najlepiej jednak zastosować urządzenie pracujące w paśmie 5 GHz ze względu na fakt, że karty sieciowe przy 2,4 GHz pracują jedynie na kilku kanałach i w momencie kiedy będą one zajęte możemy mieć problemy z poprawną komunikacją.
Aplikacja PRX Connect dostępna jest w naszym przypadku w App Store. Instalacja jak to w systemach iOS przebiega bezproblemowo. Przy pierwszym uruchomieniu „apki” będziemy musieli stworzyć nowy profil systemu nagłośnieniowego. Po stworzeniu nowego profilu zostaniemy poproszenie o włączenie w każdym pracującym zestawie karty sieciowej. W tylnej części znajdziemy specjalny przycisk „Connect”, który należy przycisnąć przez około 2-3 sekundy. Dioda odpowiedzialna za status karty zacznie pulsować co dla nas oznacza że została aktywowana i czeka na połączenie. Identyczną procedurę powielamy w każdym z pozostałych zestawów.
Po uruchomieniu kart sieciowych przechodzimy do aplikacji PRX Connect w której czeka nas dalsza część konfiguracji połączenia. Po przejściu na tablecie w ustawieniach WiFi powinny nam się ukazać wszystkie karty sieciowe, które wcześniej aktywowaliśmy. Wystarczy połączyć się z dowolną kartą powiązaną z naszym konkretnym modelem. Następnie przechodzimy do aplikacji i wpisujemy dane dostępowe routera przez który będziemy obsługiwali wszystkie zestawy. Tutaj możemy również zaszyfrować hasło (WEP, WPA2). Ostatnią czynnością związaną z poprawną konfiguracją sieci jest powrót do ustawień sieci tabletu i połączenie z routerem. Po wejściu do aplikacji PRX Connect powinno nastąpić połączenie. Świadczyć będzie o tym fakt wyświetlenia po lewej stronie wszystkich aktywnych zestawów PRX.
Obsługa
Jest w sumie banalnie prosta. Po kliknięciu w dany zestaw w aplikacji po lewej stronie, dioda umieszczona w przedniej części PRX-a zacznie pulsować. Jest też możliwość włączenia opcji dźwiękowej.
W środkowej części aplikacji znajdziemy cztery kwadraty: „LEFT MAIN”, RIGHT MAIN”, „LEFT SUBS” oraz „RIGHT SUBS”. Ta część odpowiada za system frontowy. Insertujemy tutaj zarówno zestawy szerokopasmowe jak i subbasy. Ale UWAGA – aplikacja nie pozwoli nam na pomyłkę, a więc subbasów nie będziemy mogli zainsertować w miejsce gdzie powinien znaleźć się zestaw szerokopasmowy i odwrotnie. Poniżej w drugim polu znajdziemy pole do insertowania zestawów monitorowych (JBL PRX815W).
Po rozłożeniu całego systemu w odpowiednich oknach możemy zacząć hałasować. Po kliknięciu w zestawy frontowe podnosimy tłumik głośności. Możemy oczywiście zmieniać ustawienia głośności każdego z zestawów osobno, lub po zaznaczeniu całości sterować głośnością frontu jako całości.
Niezależnie od frontu zagrają nam oczywiście monitory. Wystarczy kliknąć na dany zestaw i podnieść tłumik. To bardzo proste i nawet osoby z małym doświadczeniem poradzą sobie z tym bez problemu.
Narzędzia audio
Na pokładzie aplikacji znajdziemy 8-pasmową korekcję (front i monitory). Do wyboru w tym oknie mamy również możliwość zmiany dobroci w dość sporym zakresie dzięki czemu możemy wyciąć stwarzające problemy częstotliwości. Bardzo przydatna funkcja. Dodatkowo w listingu mamy do wyboru również inne charakterystyki pracy korektora jak górno lub dolnopasmową półkę. Możemy ich użyć w całym zakresie pasma.
Oprogramowanie daje nam jeszcze jedno przydatne narzędzie czyli DELAY. Linia opóźniająca działa do maksymalnie 15 ms.
Podsumowanie
Celowo rozpoczęliśmy opis zestawu PRX800W od dedykowanej aplikacji sterującej. W drugim materiale skupimy się szczegółowo na opisie konstrukcji zestawów, oraz ich możliwościach brzmieniowych powracając do sterowania.
PRX Connect to bardzo przydatna aplikacja, która może nam mocno usprawnić pracę. W dobie internetu i sieci bezprzewodowych sterowanie systemem nagłośnieniowych staje się standardem. Na pokładzie intuicyjne i proste w obsłudze narzędzia audio, oraz bardzo przejrzysta instrukcja, która prowadzi nas przez cały proces konfiguracji. Trzeba odrazu powiedzieć, że przez cały okres naszych testów aplikacja ani razu nie odmówiła nam posłuszeństwa. Jest to bardzo stabilne narzędzie, któremu bez wątpienia możemy zaufać.
Dystrybucja w Polsce
Ul. Graniczna 17 | 05-092 Łomianki
+ 48 (22) 2041 200 | | www.essaudio.pl