07-10-2010
Jakub Krzywak
Apogee One to interfejs audio, który posiada wiele istotnych funkcji pozwalającym na używanie go w praktycznie każdym warunkach. Mobilność tego rozwiązania to m.in.: małe gabaryty i ciekawy design, różnorodna funkcjonalność, bardzo dobre brzmienie, oraz ciekawe akcesoria dodatkowe.
Jeśli poszukujecie dobrze brzmiącego preampu, który zaspokoi wasze podstawowe wymagania dotyczące nagrań dźwiękowych, a przy tym zależy wam na odpowiedniej jakości odtwarzaczu muzycznych to Apogee One jest strzałem w dziesiątkę!
Przyznaję, że kiedy zastanawiałem się nad modelem interfejsu do przetestowania, moja uwaga skierowała się automatycznie w stronę Apogee One. Osobiście bardzo zależało mi na sprawdzeniu możliwości tego urządzenia tym bardziej, że poszukuję czegoś o zgrabnej formie i zarazem dobrze brzmiącego – interfejsu, który zaspokoi potrzeby związane z mobilnym nagrywaniem.
W zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy również instrukcję obsługi, nośnik z dedykowanym oprogramowaniem Maestro, oraz przewód zakończony z jednej strony portem przejściowym, a z drugiej rozgałęźnikiem na gniazdko XLR i TRS 1/4″.
Na panelu przednim Apogee One wyróżnia się duża gałka, dzięki której jesteśmy w stanie zmieniać ustawienia czułości wejściowej podczas procesu nagrywania. Gałka ta służy również do zmian regulacji głośności podczas samego odtwarzania. Innymi słowy spełnia ona dwie bardzo istotne funkcje pozwalające na podstawową obsługę interfejsu.
Oprócz wspomnianej gałki znajdziemy również 4 diody LED, które pokazują status aktywnego wejścia (przełączanie wejść sygnalizowane jest podświetleniem odpowiedniej diody na przednim panelu), oraz wyświetlają zaktywowanie zasilania Phantom +48V podawanego na wejście mikrofonowe. Dzięki temu zasilaniu jesteśmy w stanie bez przeszkód podłączyć mikrofon pojemnościowy do rejestracji np. wokalu. Apogee One posiada także swój wbudowany mikrofon, który możemy użyć do rejestracji w momencie, gdy przykładowo nie posiadamy zewnętrznego mikrofonu dynamicznego lub pojemnościowego. Muszę przyznać, że jakość uzyskanych za jego pomocą nagrań jest na wysokim poziomie (wziąwszy pod uwagę, że jest to mikrofon wbudowany w urządzenie.) Bez przeszkód można nagrać wokal lub dowolne źródło akustyczne (w moim przypadku była to gitara akustyczna).
Przedni panel posiada wskaźnik w postaci diod służący do monitoringu poziomu głośności sygnału wejściowego lub wyjściowego. Dzięki niemu łatwo możemy kontrolować poziom nagrywanego sygnału dźwiękowego, oraz reagować w razie potrzeby na przesterowania w czasie rzeczywistym.
Komunikacja między interfejsem, a komputerem odbywa się za pośrednictwem portu USB. Dodatkowo One wyposażony jest w gniazda wielostykowe, oraz wyjście słuchawkowe służące również jako wyjście liniowe. Aby zastosować np. zewnętrzny mikrofon lub nagrać bezpośrednio gitarę musimy podpiąć do interfejsu odpowiednie kable i gniazda. Na szczęście tego typu przewód znajduje się w zestawie (kabel zakończony z jednej strony portem wielostykowym, a z drugiej strony wejściem XLR, oraz gniazdem TRS 1/4″), zatem z nagrywaniem nie ma najmniejszego problemu.
Mówiąc o subiektywnych odczuciach mogę stwierdzić, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością nagrań. Szczególnie nagrywanie partii wokalnych przy użyciu wbudowanego w One mikrofonu. Moje początkowe wątpliwości co do jakości zostały szybko rozwiane, a w ich miejsce pojawiło się zadowolenie z uzyskanych rezultatów. Samo połączenie Apogee One z mikrofonem dynamicznym czy pojemnościowym (w moim przypadku była to pojemnościowa Oktava) ukazuje wspaniałe brzmienie zastosowanych przedwzmacniaczy i przetworników, co pozwala stuprocentowo stwierdzić, że interfejs ten może śmiało konkurować z rywalami zarówno w swojej klasie cenowej, jak i z wyższej półki. Oczywiście warto pamiętać, że One charakteryzuje się przede wszystkim mobilnością zastosowanych rozwiązań. Dzięki temu otrzymujemy bardzo dobrze brzmiący interfejs audio wyposażony w podstawowe możliwości nagraniowe, które sprawdzą się w różnych warunkach akustycznych. Jestem przekonany, że One znajdzie swoich nabywców wśród osób poszukujących urządzenia świetnej jakości, pozwalającego cieszyć się czystym i ciepłym brzmieniem. Dziś, w dobie ogromnej ilości odtwarzaczy i interfejsów przenośnych, jakość ma ogromne znaczenie!
W „plikach do pobrania” znajdziecie kilka nagrań zrealizowanych za pomocą Apogee One: wokal nagrany z wbudowanego mikrofonu, gitarę akustyczną nagraną z wbudowanego mikrofonu, a także gitarę akustyczną nagraną za pomocą testowanego interfejsu, oraz mikrofonu pojemnościowego Oktava.
Serdecznie dziękuję zespołowi Alien Autopsy za wspólną sesję nagraniową i użyczenie własnego warsztatu i instrumentów!